Chování vlka ve volné přírodě

Chování vlka ve volné přírodě

Vlci žijí v hierarchicky organizovaných smečkách tvořených 3–8 jedinci. Obvykle se jedná o rodiče a jejich potomky maximálně ze dvou předchozích let. Velikost vlčího teritoria se mění v závislosti na velikosti smečky, množství zvěře, ročním období aj. V místech s dostatkem potravy se pohybuje okolo několika desítek km2, v otevřené krajině může mít rozlohu až 1300 km2. Ve střední Evropě je v závislosti na množství potravy možné počítat s teritorii o rozloze 200 až 300 km2.

Ze smečky se zpravidla rozmnožuje pouze tzv. rodičovský pár (jeden samec a samice). Říje probíhá u vlků od poloviny ledna do konce března a po 9–10 týdnech rodí samice ve skrytém brlohu pod zemí, mezi skalami nebo pod vývraty stromů zpravidla 4-8 mláďat. Velikost vrhu závisí na množství potravy, ale také na početnosti vlků v této oblasti (při nedostatku potravy se nemusí narodit žádné). Úmrtnost mláďat v prvním roce života je velká – až 60 %. Do lovu se mláďata aktivně zapojují až ve stáří 7–8 měsíců. V zajetí se vlci dožívají přibližně 12–15 let, ve volné  přírodě to bývá méně.

chování a způsob života vlků

Společenský život vlků je fascinující a složitý a je jedním z nejpozoruhodnějších aspektů jejich druhu. Divocí vlci obvykle žijí v rodinných jednotkách známých jako smečky, které se často skládají z chovného páru a jejich potomků. Hierarchická struktura smečky je velmi přísná, s Alfa samec a alfa samice na vrcholu společenského řádu.

Přestože jsou vlci v podstatě společenští tvorové, kteří preferují život a lov ve skupinách, jsou také vynikajícími nezávislými lovci. Jako lovci jsou vlci neuvěřitelně efektivní a používají kombinaci rychlosti, hbitosti, trpělivosti a týmové taktiky, aby sestřelili svou kořist.

© 2024 Všechna práva vyhrazena
Voňavý pugét
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky